A coal-fired power plant produces and sells 10,000 MW electricity while operatin
ID: 2996598 • Letter: A
Question
A coal-fired power plant produces and sells 10,000 MW electricity while operating at 40% thermal efficiency. The sale price of electric power is $0.04 per kWh.
How much power does it reject to the atmosphere?
A) 4000 MW
B) 10000 MW
C) 15000 MW
D) 25000 MW
E) 40000MW
How much power (in the form of heat rate) does it require from coal combustion?
A) 4000 MW
B) 10000 MW
C) 15000 MW
D) 25000 MW
E) 40000 MW
How much revenue does it collect daily? (Select closest answer.)
A) $3,840,000
B) $9,600,000
C) $14,400,000
D) $24,000,000
Explanation / Answer
PRODUCTION= 10000 MW
EFFICIENCY= .4
2)TOTAL POWER REQUIRED FROM COAL COMBUSTION= 10000/.4
= 25000MW
REVENUE COLLECTED DAILY AT THE RATE OF $.04/KWH
HENCE POWER SOLD= 10000MW= 108KW*3600
FOR DAILY CONSUMPTION=108KW*3600* 24
HENCE REVENUE = 108KW*3600* 24* .04=14, 400,000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.