The bolted assembly as shown in the attached figure has four M20 bolts with a pi
ID: 2995824 • Letter: T
Question
The bolted assembly as shown in the attached figure has four M20 bolts with a pitch of 1.5 mm. The threads are machined and the stress concentration factor is Kf =3.85. Tbe cylinder has an ID = 100 mm and is constrained with rigid end plates and the four standard size bolts. The bolts and cylinder are made from AISI 1080 HR steel The cylinder contains a fluid that varies continuously between 0 and 14 Mpa. Use the Sodenberg criteria to determine the preload in the bolts such that they have a factor of safety of 2. The modulus of the steel is 207 Gpa. The stress concentration factor should only be applied to the alternating stress.Explanation / Answer
Sf is fatigue stress
Sa is alternating stress
Sm is mean stress ,
St is tensile
Sf =St/2 .. Always correct
1/FS =Sa/Sf + Sm/St
1/2 =Sa/103.5 +Sm/207
stress concentraition factor is 3.85 and varies from 0 to 14
hence Sa =(14-0)*3.85 =53.9MPA =0.0539 Gpa
also 1/2 =Sa/103.5 +Sm/207
0.5 = 0.000521 +Sm/207
Sm =103.39 GPa
let Mt be the preload
Sm =(Smin +Smax)/2 = (Mt+0 + Mt+14)/2 =103.39
hence Mt =96.39 Gpa
load in neuton is 96.39*3.14*0.1^2 =3026.6 *10^6 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.