A copper rod is placed in an aluminum sleeve of length L = 8 in. The rod is 0.00
ID: 2994324 • Letter: A
Question
A copper rod is placed in an aluminum sleeve of length L = 8 in. The rod is 0.005 in. longer than the sleeve. If a load of P = 71044 lb is applied to the bearing plate as shown, the gap between sleeve and rod is closed because of deformation. Determine the normal stress in the copper rod. The copper has a cross sectional area of 3 square inches and an elastic modulus of 17 x 10^6 psi. The aluminum has a cross sectional area of 2 square inches and an elastic modulus of 10 x 10^6 psi
Answer is between 18 - 25 ksi. Please show work
Explanation / Answer
deflection due to force P1 on copper rod is
del1=P1*(8.005)/(17*10^6*3)
deflection due to force P2 on aluminium is
del2=P2*8/(10*10^6*2)
we know P1+P2=71044 -------------i
and del1=0.005+delta2
so
P1*(8.005)/(17*10^6*3)=P2*8/(10*10^6*2)+0.005------------------ii
from equation i and ii we get
P1=60000 lb
P2=11044 lb
so stress=60000/3=20000psi=20ksi
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.