There is a rock on the edge of an 85 m high cliff on the moon (no air resistance
ID: 2993669 • Letter: T
Question
There is a rock on the edge of an 85 m high cliff on the moon (no air resistance) with a mass of 52 kg. It has an internal energy of 33 kJ.
Determine the total mechanical energy of the rock (remember you will need the gravitational acceleration of the moon).
Determine the total energy of the rock (E) and the specific total energy of the rock (e).
If the rock falls off the cliff, determine the velocity just before the rock hits the
ground, assuming the final and initial energies must be the same.
Explanation / Answer
1.
1)
The gravitational acceleration = 1.6 on the moon
Total mechanical energy = Potential energy = 85*52*1.6 = 7072 J
2. Tital energy E = 33kJ + 7.072 kJ = 40.072 kJ
specific energy e = E/m = 40.072/52 = 0.771 J/kg
3)
If the rock fall potential energy becomes kinetic..
Kinetic energy = 1/2* m * V^2
V = sqrt(2*7072/52 ) = 16.5 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.