Three 0.300-kg billiard balls are placed on a table at the corners of a right tr
ID: 2992847 • Letter: T
Question
Three 0.300-kg billiard balls are placed on a table at the corners of a right triangle as shown in the figure. The sides of the triangle are of lengthsa= 0.400 m,b= 0.300 m, andc= 0.500 m. Calculate the gravitational force vector on the cue ball (designatedm1) resulting from the other two balls as well as the magnitude and direction of this force.
What if we replaced all the three balls with smaller ones that are10%lighter? Find the magnitude and direction (angle between -180? and 180?) of the force exerted bym1andm3onm2.
magnitude Ndirection ?
Explanation / Answer
F21 =G*0.3*0.3/0.4^2
F31 =G*0.3*0.3/0.3^2
G =6.67*10^-11
hence F =(F21^2 +F31^2)
hence F =2.5 *10^-11 N
direction =taninverseF21/F31 =taninverce 0.3^2/0.4^2 =29.37 degrees
...
if mass is 10% lighter
force is 0.9*0.9 =0.81 of originl force =0.81*2.5 *10^-11 N =2.025*10^-11 N
direction is same ie =29.37
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.