A constant diameter tube (2 cm) is used to siphon water from the tank as shown.
ID: 2992710 • Letter: A
Question
Explanation / Answer
Using bernaullis principal bw the top of the water surface in tank and end of pipe Pa + 0 + rho g * 2 = pa + 1/2 rho v2 Solving v = 6.26 m/s So flow rate = 6.26 * pi * 0.02^2/4 = 1.97 e-3 m3/s Now bernauli principal between top surface and point A or C Pa + 0 + 0 = P + 1/2 rho v2 So pressure at A and C is = p = 81700 pa Use bernaullis principle bw top surface and B Pa +0 + 0 = P + 1/2 rho v2 + rho g * 1.4 So pressure at B = 67980 pa
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.