A cone clutch with a cone angle of 12 degrees is disengaged when a spring ( k =
ID: 2992188 • Letter: A
Question
A cone clutch with a cone angle of 12 degrees is disengaged when a spring ( k = 200 lb/in ) is compressed by means of a lever with a 10 lb load applied as shown. The clutch is required to transmit 4 hp at 1000 rpm. The lining material along an element of the cone is 3.0 inches long. The coefficient of friction and the maximum pressure for the lining material are u= 0.38 and pmax = 100 psi , respectively. Assume uniform pressure and determine the amount of initial compression ( d ) of the spring so that the friction torque will be sufficient to keep the clutch engaged, and the required distance
Explanation / Answer
Initial compression = 200 * 10 = 2000 N Required distance = 3.5-2 = 1.5 inch
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.