A crate, A , with weight WA = 385 lb is hanging from a rope wound around a unifo
ID: 2991707 • Letter: A
Question
Explanation / Answer
Let tension in rope be T.
Torque = T*r = I
Moment of inertia of drum I = 1/2*mdrumr2
Thus, T*r = 1/2*mdrumr2
Thus, angular acceleration of drum, = 2T/(mdrumr)
Linear acceleration of crate a = r
Thus a = 2T/mdrum
For equilibrium of crate, mcrateg-T = mcratea
Thus, T = mcrate(g-a)
Thus, a = 2mcrate(g-a)/mdrum
Thus a = 2mcrateg/(mdrum+2mcrate)
Putting values, a = 2*385*32.2/(112+2*385) = 28.11 ft/s2
Now using, v = u + at
v = 0 + 28.11*1.5 = 42.17 ft/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.