Is there anybody who knows how to do this? This is part of an assignment for my
ID: 2989586 • Letter: I
Question
Is there anybody who knows how to do this? This is part of an assignment for my Power Electronics course and I really need help! Here's how the problem works:
Figure: Percentage use of electricity in various sectors in the U.S.
As the pie chart of the Figure shows, lighting in the United States consumes 19% of the generated electricity. Compact Fluorescent Lamps (CFLs) consume power one-fourth of that consumed by the incandescent lamps for the same light output (http://www.energystar.gov/index.cfm?fuseaction=find_a_product.showProductGroup&pgw_code=LB). According to Edison Electric Institute's Statistical Yearbook (http://www.eei.org), electricity generation in the United States in the year 2000 was approximately 3.8 x 109 MW-hrs. Based on this information, estimate the savings in MW-hrs annually, assuming that all lighting at present is by incandescent lamps, which are to be replaced by CFLs.
Explanation / Answer
Power Consumed by Lighting by Incandescnent bulbs is 19 % of total power
PLighting =0.19*3.8*109 =7.22*108 MW
given
PCFL=(1/4)PLighting
So Power Consumed by CFL Lamps is
PCFL=(1/4)*7.22*108 MW=1.805*108 MW
So Power Saved by using CFL in place incandescent lamps is
P=PLighting-PCFL=7.22*108-1.805*108
P=5.415*108 MW
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.