Is there anyone who knows how to do this problem? This is part of an assignment
ID: 2989585 • Letter: I
Question
Is there anyone who knows how to do this problem? This is part of an assignment for my Power Electronics course and I really need help! Here's how it work's:
According to the American Wind Energy Association (http://www.awea.org), the total amount of electricity that could potentially be generated from wind in the United States has been estimated at 10.8 x 109 MW-hrs annually. If one-tenth of this potential is developed, estimate the number of 1.5 MW windmills that would be required, assuming that on average a windmill produces only 30% of the energy that it is capable of.
Explanation / Answer
Capacity factor = 30% = 0.3
Total energy produced by one 1.5MW plant in one year = 1.5 *0.3* 24 *365 = 3.942 * 103 M Wh
No of wind plants = (10.8 x 109 )/(10*3.942 * 103) =273972.6 = 273973 plants
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.