Average age of employees working in a department is 30 years. In the next year,
ID: 2986349 • Letter: A
Question
Average age of employees working in a department is 30 years. In the next year, ten workers will retire. What will be the average age in the next year?
I.
Retirement age is 60 years.
II.
There are 50 employees in the department.
Average age of employees working in a department is 30 years. In the next year, ten workers will retire. What will be the average age in the next year?
I.
Retirement age is 60 years.
II.
There are 50 employees in the department.
A. I alone sufficient while II alone not sufficient to answer B. II alone sufficient while I alone not sufficient to answer C. Either I or II alone sufficient to answer D. Both I and II are not sufficient to answer E. Both I and II are necessary to answerExplanation / Answer
Option E
I. Retirement age is 60 years.
II. There are 50 employees in the department.
Average age of 50 employees = 30 years.
Total age of 50 employees = (50 x 30) years = 1500 years.
Number of employees next year = 40.
Total age of 40 employees next year (1500 + 40 - 60 x 10) = 940.
Thus, I and II together give the answer. So, correct answer is (E).
Average age next year = 940 years = 23 1 years. 40 2Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.