The voltage, V , (in volts) across a circuit is given by Ohm\'s law: V = IR , wh
ID: 2978375 • Letter: T
Question
The voltage,V, (in volts) across a circuit is given by Ohm's law:V=IR, whereIis the current (in amps) flowing through the circuit andRis the resistance (in ohms). If we place two circuits, with resistanceR1andR2, in parallel, then their combined resistance,R, is given by;' pitucre
Suppose the current is2amps and increasing at 10-2amp/sec andR1is3ohms and increasing at 0.5 ohm/sec, whileR2is 5 ohms and decreasing at 0.1 ohm/sec. Calculate the rate at which the voltage is changing. Round your answer to 3 decimal places.
( ) volts/sec
Explanation / Answer
1/R = 1/R1 + 1/R2....Resultant resistance will be 15/8 ohm here...take log on both side and differentiate the resulting expression will be dR/R = dR1/R1 + dR2/R2 ....substitute the values dR = 15/8 [ 0.5/3 - 0.1/5 ] = 0.275 ohm/sec....V=IR ...take log and differentiate dV/V= dR/R + dI/I ...dV/(2*15/8) = 0.275/(15/8) + 10^(-2)/2 ...hence dV=0.56875 V/sec
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.