<p>A random sample of 92 light bulbs had a mean life of x (with a line above it)
ID: 2959513 • Letter: #
Question
<p>A random sample of 92 light bulbs had a mean life of x (with a line above it) = 425 hours with a standard deviation of σ = 2 hours.</p><p>a. What is the point estimate for the mean life, μ, of light bulbs of this type?</p>
<p>b. Calculate an interval estimate for the mean life, μ, of light bulbs of this type. In other words, construct a 95% confidence interval for the mean life, μ, of light bulbs of this type.</p>
<p>c. Write the confidence interval in terms of probability statement.</p>
<p>d. Interpret the confidence interval in words.</p>
Explanation / Answer
a. What is the point estimate for the mean life, of light bulbs of this type?
xbar=mean=425
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
b. Calculate an interval estimate for the mean life, of light bulbs of this type. In other words, construct a 95% confidence interval for the mean life, of light bulbs of this type.
Given a=0.05, Z(0.025)=1.96 (check standard nomral table)
SO 95% CI is
xbar ± Z*s/n
--> 425 ± 1.96*2/sqrt(92)
--> ( 424.5913, 425.4087)
----------------------------------------------------------------------------------------------------------
d. Interpret the confidence interval in words.
We have 95% confidence that the mean life of light bulbs will be in the interval.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.