Using the data below, and assuming that the standard deviation is unknown and mu
ID: 2959104 • Letter: U
Question
Using the data below, and assuming that the standard deviation is unknown and must be estimated from the data, develop a 98% confidence interval for the true mean tool life. Based on this confidence interval, comment on Kingwood Tool's claim. Also, compute the confidence interval for the standard deviation at 95% confidence level."The Kingwood Tool Company claims that the life of a new grade of cutting tool is 70 minutes on average. Previous studies have shown that the distribution of tool lives is normal with a standard deviation of 8 minutes. A random sample of six cutting tools is tested, producing the following results: 55.0, 70.1, 58.4, 53.2, 62.0 and 67.9 minutes. Risk level 0.02"
Explanation / Answer
n=6, xbar = 61.1 (based on the data), s=8
---------------------------------------------------------------------------------
Given a=0.02, Z(0.01)=2.33 (check standard normal table)
So 98% CI is
xbar ± Z*s/n
--> 61.1 ± 2.33*8/sqrt(6)
--> ( 53.49, 68.71)
--------------------------------------------------------------------------------------
Given a=0.05, Z(0.025)=1.96 (check standard normal table)
So 95% CI is
xbar ± Z*s/n
--> 61.1 ± 1.96*8/sqrt(6)
--> ( 54.698, 67.501)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.