Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

7.33 It has been reported that households in the West spend an annual average of

ID: 2958904 • Letter: 7

Question

7.33

It has been reported that households in the West

spend an annual average of $6050 for groceries. Assume

a normal distribution with a standard deviation of

$1500.

a. What is the probability that a randomly selected Western

household spends more than $6350 for groceries?

b. How much money would a Western household have

to spend on groceries per year in order to be at the

99th percentile (i.e., only 1% of Western households

would spend more on groceries)?

Explanation / Answer

mean = 6050 SD = 1500 z = (6360-6050)/1500 z = 0.2066667 [use z table to get this on your own if needed] prob(z > 0.2066666) The z value for 99th percentile 2.3263 x = 2.3263*1500 + 6050 x = 9539.45

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote