The US Energy Department states that 60% of all US households have ceiling fans.
ID: 2958187 • Letter: T
Question
The US Energy Department states that 60% of all US households have ceiling fans. In addition, 29% of all US households have an outdoor grill. Suppose 13% of all US households have both a ceiling fan and an outdoor grill. A US household is randomly selected.a) What is the probability that the household has a ceiling fan or an outdoor grill?
b) What is the probability that the household has neither a ceiling fan nor an outdoor grill?
c) What is the probability that the household does not have a ceiling fan and has an outdoor grill?
d) What is the probability that the household does have a ceiling fan and does not have an outdoor grill?
Explanation / Answer
P(fans)=P(f)=0.6 P(grill)=p(g)=0.29 P(both)=0.13 -------------------------------------------------------------------------------------- a. What is the probability that the household has a ceiling fan or an outdoor grill? P(f or g)= P(f) +P(g)-P(both) =0.6+0.29-0.13 =0.76 -------------------------------------------------------------------------------------------- b. What is the probability that the household has neither a ceiling fan nor an outdoor grill? P(f' and g')= 1-P(f or g)=1-0.76= 0.24 -------------------------------------------------------------------------------------------- c.What is the probability that the household does not have a ceiling fan and does have an outdoor grill? P(f' and g)=P(g)-P(f and g) =0.29-0.13 =0.16 -------------------------------------------------------------------------------------------- d. What is the probability that the household does have a ceiling fan and does not have an outdoor grill? P(f and g') = P(f)-P(f and g) =0.6-0.13 =0.47
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.