Question: Hospital records show that of patients suffering from a certain diseas
ID: 2957041 • Letter: Q
Question
Question: Hospital records show that of patients suffering from a certain disease, 25% die of it. What is the probability thata) out of 6 randomly selected patients, 4 will recover?
b) out of 10 randomly selected patients, at least 2 will die?
c) out of 20 randomly selected patients, how many do you expect to die?
Explanation / Answer
this we consider as bionomial distribution a)total noof patients = 6 let probability of being recover = 0.75 = p robability of being die = 0.25 = q thus probability that out of 6 randomly selected patients, 4 will recover? = 6 C 4 *(0.75)^4 (0.25)^2 = 0.296 = 29.6 % b)outof ten selected samples nowconsider p = 0.25 and q = 0.75 p(x>=2) = 1- P(x=0)-P(x=1) = 1-B(10,0.25,0)-B(10,0.25,1) = 0.755 = 75.5% c) c) out of 20 randomly selected patients, how many do you expect to die? now total no of candidates 20 Probaility of dieing p = 0.25 expectationof die = np= 20*0.25 = 5 so we expect that out of 20 5 people can die.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.