45. Shaver Manufacturing, Inc., offers dental insurance to its employees. A rece
ID: 2955934 • Letter: 4
Question
45. Shaver Manufacturing, Inc., offers dental insurance to its employees. A recent study by the human resource director shows the annual cost per employee per year followed the normal probability distribution, with a mean of $1,280 and a standard deviation of $420 per year.A. What fraction of the employees cost more than $1,500 per year for dental expenses?
B. What fraction of the employees cost between $1,500 and $2,000 per year?
C. Estimate the percent that did not have any dental expense.
D. What was the cost for the 10 percent of employees who incurred the highest dental expense?
Explanation / Answer
--- a(1500) = (1500-1280)/420 = 220/420 = 0.5238 P(x > 1500) = P(z > 0.5238) = 0.30 = 30% =============================================== b. What fraction of the employees cost between $1,500 and $2,000 per year? z(2000) = (2000-1280)/420 = 1.7143... P(1500Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.