Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Homes is a nearby college town have a mean value of $88,950Itis assumed that hom

ID: 2955468 • Letter: H

Question

Homes is a nearby college town have a mean value of $88,950Itis assumed that homes in the vicinity of the college have ahighervalue. To test this theory, a random sample of 12 homesischosen from the college area. Their mean valuation in$92,460and the standard deviation is $5,200 Complete ahypothesistest using = 0.05 Assume prices arenormallydistributed. Homes is a nearby college town have a mean value of $88,950Itis assumed that homes in the vicinity of the college have ahighervalue. To test this theory, a random sample of 12 homesischosen from the college area. Their mean valuation in$92,460and the standard deviation is $5,200 Complete ahypothesistest using = 0.05 Assume prices arenormallydistributed.

Explanation / Answer

Ho: xbar > using t distribution, because n=12, with 11 degrees offreedom(12-1=11) t=(xbar-)/(s/n)=(92,460-88950)/(5200/12=2.33 since =.05 and using 11 =df., t.05=1.796>2.33 the sample mean is too large to be from the population of thetown. accept Ho
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote