52) High concentration of the toxic element arsenic is all toocommon in groundwa
ID: 2954896 • Letter: 5
Question
52) High concentration of the toxic element arsenic is all toocommon in groundwater. It reported that for sample of n=5 waterspecimens selected for treatment by coagulation, the sample meanarsenic concentration was 24.3mg/L and the sample standarddeviation was 4.1.
a) Calculate and interpret a 95% CI for true average arsenicconcentration in all such water specimens.
b) Calculate a 90% confidence bound for the standard deviationof the arsenic concentrations distribution
c) Predict the arsenic concentration for a single water specimenin a way that conveys information about precision andreliability
Explanation / Answer
Given n=5, xbar=24.3, s=4.1 (a) =0.05, t(0.025, df=n-1=4)=2.78 (check student ttable) The 95% CI is xbar ± t*s/n --> 24.3 ± 2.78*4.1/sqrt(5) --> (19.203, 29.397)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.