3. Scott wants to estimate the cost of a night at a Los Angeleshotel. He called
ID: 2954642 • Letter: 3
Question
3. Scott wants to estimate the cost of a night at a Los Angeleshotel. He called arandom sample of 8 hotels and got a sample mean cost for one nightof $145
with sample standard deviation $40.
(a) Find an 85% confidence interval for the population meancost.
(b) What size sample does he need to say with 90% confidencethat the sample
mean is within $10 of the population mean?
Explanation / Answer
Given n=8, xbar=145, s=40 (a) Find an 85% confidence interval for the population meancost. =0.15, Z(0.075)=1.44 (check normal table) The 85% CI is xbar ± Z*s/n --> 145 ± 1.44*40/sqrt(8) --> (124.64, 165.36) (b) What size sample does he need to say with 90% confidencethat the sample mean is within $10 of the population mean? =0.1, Z(0.05)=1.645 (check normal table) E=10 n=(Z*s/E)^2 = (1.645*40/10)^2 =43.29 Take n=44
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.