34.Information from the American Institute of Insurance indicatesthe mean amount
ID: 2951494 • Letter: 3
Question
34.Information from the American Institute of Insurance indicatesthe mean amount of life insurance per household in the UnitedStates is $110,000. This distribution follows the normaldistribution with a standard deviation of $40,000.- If we select a random sample of 50 households, what is thestandard error of the mean?
- What is the expected shape of the distribution of the samplemean?
- What is the likelihood of selecting a sample with a mean of atleast $112,000?
- What is the likelihood of selecting a sample with a mean ofmore than $100,000?
- Find the likelihood of selecting a sample with a mean of morethan $100,000 but less than $112,000.
Explanation / Answer
standard error: 2(40000)/50 = 11313.7 normal distribution (bell-curve) P(x> 112,000) z = (x-u)/o = (112000-110000)/40000 = 0.05 P(x>112,000) = P(z>0.05) = normalcdf(0.05, 100) =0.48 P(x> 100,000) z = (x-u)/o = (112000-100000)/40000 = 0.3 P(x>100000) = P(z>0.3) = normalcdf(0.3, 100) =0.382 P(100,000<x<112,000) = P(0.05<z<0.3) =normalcdf(0.05, 0.3) = 0.09797Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.