You wish to test the following claim (HaHa) at a significance level of ?=0.01?=0
ID: 2949691 • Letter: Y
Question
You wish to test the following claim (HaHa) at a significance level of ?=0.01?=0.01.
Ho:p=0.84Ho:p=0.84
Ha:p>0.84Ha:p>0.84
You obtain a sample of size n=733n=733 in which there are 640 successful observations. For this test, you should use the (cumulative) binomial distribution to obtain an exact p-value. (Do not use the normal distribution as an approximation for the binomial distribution.)
The p-value for this test is (assuming HoHo is true) the probability of observing...
at most 640 successful observations
at least 640 successful observations
What is the p-value for this sample? (Report answer accurate to four decimal places.)
p-value =
The p-value is...
less than (or equal to) ??
greater than ??
This test statistic leads to a decision to...
reject the null
accept the null
fail to reject the null
As such, the final conclusion is that...
There is sufficient evidence to warrant rejection of the claim that the population proportion is greater than 0.84.
There is not sufficient evidence to warrant rejection of the claim that the population proportion is greater than 0.84.
The sample data support the claim that the population proportion is greater than 0.84.
There is not sufficient sample evidence to support the claim that the population proportion is greater than 0.84.
Explanation / Answer
Ans:
Correct option is:
The p-value for this test is (assuming HoHo is true) the probability of observing at least 640 successful observations.
p-value=P(x>=640)
=1-P(x<=639)
=1-BINOMDIST(639,733,0.84,TRUE)
=0.0070
p-value is less than alpha(0.01)
Reject the null hypothesis.
The sample data support the claim that the population proportion is greater than 0.84
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.