Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Due in 1 hours, 35 minutes. Due Sun 07/15/2018 11:59 pm Show Intro/Instructions

ID: 2948742 • Letter: D

Question

Due in 1 hours, 35 minutes. Due Sun 07/15/2018 11:59 pm Show Intro/Instructions According to Masterfoods, the company that manufactures M&Ms;, 12% of peanut M&Ms; are brown, 15% are yellow, 12% are red, 23% are blue, 23% are orange and 15% are green. Assume that selecting multiple M&Ms; are independent events. Round your answers to three decimal places, for example: 0.123) Compute the probability that a randomly selected peanut M&M; is not blue. Preview Compute the probability that three randomly selected peanut M&Ms; are all brown. Preview If you randomly select six peanut M&Ms;, compute that probability that none of them are brown. Preview Points possible: 3 This is attempt 1 of 3. Submit

Explanation / Answer

A) P(not blue) = 1 - P(blue) = 1 - 0.23 = 0.77

B) P(all three brown) = 0.123 = 0.002

C) P(none of the 6 are brown) = (1 - 0.12)6 = 0.464

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote