The table below contains the amount that a sample of nine customers spent for lu
ID: 2946421 • Letter: T
Question
The table below contains the amount that a sample of nine customers spent for lunch (S) at a fast food restaurant Complete parts a and b bolow 4 86 5.33 653 7.19 771 813 828 a onstruct a 9 % confidence interval estimate for the population mea The % confidence interval estimate is from S to S (Round to two decimal places as needed) b. Interpret the interval constructed in (a) Choose the correct answer below 96 n amount spent for lunch at a fast food restaurant, assuming a normal distribution A. O B C. D. 99% of the sample data fall between the limits of this confidence interval We have 99% confidence that the population mean amount in dollars spent for lunch at the tast-food restaurant ?? contained in the interval The mean amounts in dollars spent or unch at the fast-food restaurant of 99% of all samples of the same size are contained in the interval We have 99% confidence that the mean amount in dollars spent for lunch at the fast food restaurant for the sample is contained in the intervalExplanation / Answer
Solution:- Given samples : 4.86,5.33,5.69,6.53,7.19,7.71,8.13,8.28,9.65
x = 7.0411 , s = 1.572, n = 9, df = 8
99% confidence interval t = 3.355
a. 99% confidence interval for the population mean = x +/- t*s/sqrt(n)
= 7.0411 +/- 3.355*1.572/sqrt(9)
= 5.28308 , 8.79912
= 5.28 , 8.80 (rounded)
b. option B
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.