Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The National Longitudinal Study of Adolescent Health interviewed several thousan

ID: 2945909 • Letter: T

Question

The National Longitudinal Study of Adolescent Health interviewed several thousand teens (grades 7 to 12). One question asked was "What do you think are the chances you will be married in the next 10 years? Here is a table of the responses by gender: two-way Female Male 100 100 142 180 438 500 747 721 1190 743 Opinion Almost no chance Some chance but probably not A 50-50 chance A good chance Almost certain a. How many individuals are described in this table? b. How many females were among the C. The percent of females a respondents was about mong the d. Your percent from the previous exercise is rt of Othe marginal distribution of opinion about marriage. Othe marginal distribution of sex. Othe conditional distribution of sex among adolescents with a given opinion. e. What percent of females thought that they were almost certain to be married in the next 10 years? 96

Explanation / Answer

Ans:

1)

a)Total number of individuals=100+100+142+180+438+500+747+721+1190+743=4861

b)Number of female==100+142+438+747+1190=2617

c)% of females=100*2617/4861=53.84%

d)marginal distribution of sex

e)percent of female who are almost certain=100*1190/2617=45.47%

2)

Expected frequency=86/5=17.2

Test statistic:

Chi square=1.558

df=5-1=4

p-value=CHIDIST(1.558,4)=0.8163

Observed(fo) Expected(fe) (fo-fe)^2/fe A 14 17.2 0.595 B 18 17.2 0.037 C 15 17.2 0.281 D 19 17.2 0.188 E 20 17.2 0.456 Total= 86 86 1.558
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote