4. A random sample of size n = 10 is taken from a large population. Let µ be the
ID: 2935943 • Letter: 4
Question
4. A random sample of size n = 10 is taken from a large population. Let µ be the unknown population mean. A test is planned of H0 : µ = 12 vs. HA : µ 6= 12 using = 0.1. A QQ plot indicates it it is reasonable to assume a normal population. From the sample, ¯x = 14.2 and s = 4.88. (I suggest doing this problem with a calculator and table as practice for exams. You may check your answers with R if you wish.) (a) Since the data leave it plausible that the population is normal, and the population standard deviation is unknown, a t-test is appropriate. Compute the p-value of the test. Do you reject or not reject H0? (b) Using s = 4.88 as our best guess of , compute the power of the test if the true population mean is µA = 15. (c) Using s = 4.88 as our best guess of , approximately what sample size would be required to achieve a power of 0.8 if the true population mean is µA = 15? Give your answer as the smallest whole number that meets the criterion.
Explanation / Answer
Random sample size n = 10
H0 : µ = 12
Ha : µ ? 12
(a) Here the population standard deviation ? is unknown, a t-test is appropriate.
¯x = 14.2 and s = 4.88
Test statistic :
standard error of the mean = s/ sqrt(n) = 4.88/sqrt(10) = 1.5432
t = (¯x - µH )/(s/ sqrt(n) = (14.2 - 12)/ (4.88/sqrt(10) = 2.2 / 1.5432 = 1.426
p - value = Pr(t > 1.426) = 0.1877 < 0.05
We don't reject H0 .
(b) s = 4.88 as our best guess of ?
True population mean µA = 15
So we shall not reject the null hypothesis if Pr(¯x < ¯x0 ; 12; 1.5432) = 0.05 [ 0.05 for two sided test]
THe z value for the given p is = 1.645
Z = (¯x0 -12)/ 1.5432
1.645 = (¯x0 -12)/ 1.5432
¯x0 = 12 + 1.5432 * 1.645 = 14.5386
Here true mean = 15 so we shall not reject the null hypothesis if ¯x < 14.5386
Pr(Type II error) = Pr(¯x < 14.5386; 15; 1.5432) = ?
Z = (14.5386 - 15)/ 1.5432 = -0.30
Pr(¯x < 14.5386; 15; 1.5432) = Pr(Z < -0.30) = 0.3821
Power of the test = 1 - 0.3821 = 0.6179
(c) Here power to be achieved = 0.8
sample size let sa n
so we shall not reject the null hypothesis if ¯x < 12 + 1.645 * 4.88/ ?n
¯x < 12 + 8.0276 /?n
as power means truely detecting false null hypothesis.
standard error of the sample mean = 4.88/?n
Pr( ¯x < 12 + 8.0276 /?n ; 15; 4.88/?n) = 1 - 0.80 = 0.20
Z value for the given p - value is -0.84
-0.84 = (12 + 8.0276 /?n - 15)/ 4.88/?n
8.0276 /?n -3 = -4.099/ ?n
3 = 12.1268/ ?n
?n = 4.042266
n = 16.34 or 17
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.