Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Use the following distribution for questions 16 and 17. The manage consulting fi

ID: 2935560 • Letter: U

Question

Use the following distribution for questions 16 and 17. The manage consulting firm claims the mea ment at an environmental n weekly salary is $275 with a standard deviation of $34.10. 16. If I management's cl average weekly salary less than $264.50? ims are true, what is the probability that an individual worker would make an 17. If management's claims are true, what is the probability that a group of 40 workers would make an average weekly salary less than $264.50? 18. A population of 29 year old males has a mean annual salary of $29,300 with a standard Deviation of $2.000. If you select a sample of 100 29 year old men, what is the probability that their mean salary will be less than $29,000?

Explanation / Answer

We are allowed to do 1 question at a time. Post again for second question.

18) Mean = 29300

SD = 2000

n = 100

z = (29000 - 29300)/2000/100

z = - 1.5

P = 0.0668

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote