The Food Marketing Institute shows that 17% of households spend more than $100 p
ID: 2934859 • Letter: T
Question
The Food Marketing Institute shows that 17% of households spend more than $100 per week on groceries. Assume the population proportion is p = .17 and a simple random sample of 800 households will be selected from the population.
a. Calculate (p), the standard error of the proportion of households spending more than $100 per week on groceries (to 4 decimals).
b. What is the probability that the sample proportion will be within +/- .02 of the population proportion (to 4 decimals)?
c. What is the probability that the sample proportion will be within +/- .02 of the population proportion for a sample of 1600 households (to 4 decimals)?
Explanation / Answer
a)standard error of the proportion =(p(1-p)/n)1/2 =(0.17*0.83/800)1/2=0.0133
b)probability that the sample proportion will be within +/- .02 of the population proportion
=P(-0.02/0.0133<Z<0.02/0.0133)=P(-1.5060<Z<1.5060)=0.9340-0.0661 =0.8679
c) standard error of the proportion =(p(1-p)/n)1/2 =(0.17*0.83/1600)1/2 =0.0094
probability that the sample proportion will be within +/- .02 of the population proportion
=P(-0.02/0.0094<Z<0.02/0.0094)=P(-2.1297<Z<2.1297)=0.9834-0.0166 =0.9668
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.