Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Stat 1220-Ch 7.1-7.4 15 in a survey of 1000 U.S. adults, 662 said that it is acc

ID: 2929528 • Letter: S

Question

Stat 1220-Ch 7.1-7.4 15 in a survey of 1000 U.S. adults, 662 said that it is acceptable to check personal e-mail proportion of u.S. adults who say that it is acceptable to check personal e-mail while at Example: Constructing a Confidence Interval for p with technology at work. Use a calculator function to construct a 95% confidence interval for the population work. Solution: while Interpretation: With 95% confidence, you can say that the population proportion of US. adults who say that it is acceptable to check personal e-mail while at work is between % and Finding a Minimum Sample Size: .Again, we can increase the precision of a confidence interval without decreasing the level of confidence by increasing the Given a c-confidence level and a margin of error E, the minimum sample sizen needed to estimate p is This formula assumes you have an estimate for p. If not, use =, . . .

Explanation / Answer

here sample proportion =phat =662/1000=0.662

std error =(phat*(1-phat)/n)1/2 =0.0150

for 95% CI ; z =1.96

hence 95% confidence interval =phat -/+ z*std error =0.6327 ; 0.6913 or 63.27% and 69.13%

finding a minimum sample size:

we can increase the precision .............by increasing the sample size.

sample size n =p*(1-p)*(z(1-c/2)/E)2

if not , use phat =0.5

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote