2. DRUNK DRIVERS IN OHIO A study was recently undertaken to analyze the relation
ID: 2928806 • Letter: 2
Question
Explanation / Answer
1. Probability that the drunk driver is a repeat offender = (519 + 4104 + 5719 + 4344 + 2596 + 1719) / (519 + 4104 + 5719 + 4344 + 2596 + 1719 + 5311 + 10713 + 10301 + 8246 + 5442 + 3474) = 0.3041.
2. Probability that the drunk driver is under 21 years of age or a first time offender = (5311 + 10713 + 10301 + 8246 + 5442 + 3474 + 519) / (519 + 4104 + 5719 + 4344 + 2596 + 1719 + 5311 + 10713 + 10301 + 8246 + 5442 + 3474) = 0.7042.
3. Probability that the driver is a repeat offender given that the driver is over 30 = (4344 + 2596 + 1719) / (4344 + 2596 + 1719 + 8246 + 5442 + 3474) = 0.3353.
4. Probability that a first time offender is over 30 = (8246 + 5442 + 3474) / (5311 + 10713 + 10301 + 8246 + 5442 + 3474) = 0.3946.
Probability that a repeat offender is over 30 = (4344 + 2596 + 1719) / (519 + 4104 + 5719 + 4344 + 2596 + 1719) = 0.4557.
Clearly a repeat offender is more likely to be over 30.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.