According to Masterfoods, the company that manufactures M&M’s, 12% of peanut M&M
ID: 2928727 • Letter: A
Question
According to Masterfoods, the company that manufactures M&M’s, 12% of peanut M&M’s are brown, 15% are yellow, 12% are red, 23% are blue, 23% are orange and 15% are green. [Round your answers to three decimal places, for example: 0.123]
Compute the probability that a randomly selected peanut M&M is not orange.
Compute the probability that a randomly selected peanut M&M is yellow or green.
Compute the probability that three randomly selected peanut M&M’s are all blue.
If you randomly select four peanut M&M’s, compute that probability that none of them are orange.
If you randomly select four peanut M&M’s, compute that probability that at least one of them is orange.
Explanation / Answer
a) probability that a randomly selected peanut M&M is not orange = 1 - P(orange)
P = 1 - 0.23 = 0.77
b) probability that a randomly selected peanut M&M is yellow or green = 0.15 + 0.15 = 0.3
c) probability that three randomly selected peanut M&M’s are all blue = 0.23^3 = 0.012
d) probability that none of them are orange = (1 - 0.23)^4 = 0.352
e) probability that at least one of them is orange = 1 - 0.352 = 0.648
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.