A certain drug causes liver damage in 0.5% of patients. Suppose the drug is to b
ID: 2928577 • Letter: A
Question
A certain drug causes liver damage in 0.5% of patients. Suppose the drug is to be tested on 100 patients. Answer the following questions. a. Find an approximate probability that none of these patients will experience liver damage. b. Find an approximate probability that 1 of these patients will experience liver damage. c. Find an approximate probability that 2 or more of these patients will experience liver damage. d. Find the exact probabilities of the above three questions and compare them with the approximate probabilities.(only need c, thanks)
Explanation / Answer
p = 0.5% = 0.005
n = 100
P(X >= 2) = 1- P(X =0) -P(X =1)
= 1- (1-0.005)^100 - 100 *0.005*(1-0.005)^99
= 0.0898223
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.