Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

4. At 32% an alcoholic given that the visitor is a male. a soup kitchen, a socia

ID: 2928557 • Letter: 4

Question

4. At 32% an alcoholic given that the visitor is a male. a soup kitchen, a social worker gathers the following data. Of those that visit the kitchen, 59% are men. are alcoholics, and 21% are male alcoholics. What is the probability that a randomly chosen visitor is 5. Twenty percent of a company's employees are in management. There is a probability of 0.88 that the employee is a participant in the company's stock purchase plan, if the employee is in management. Find the probability that an employee at this company is in management and participates in the stock purchase plan. Thirty percent of adults in a certain city have high blood pressure. If 7 adults are chosen at random, find the probability that at least one will have high blood pressure. (hint: use the rule of complement) 6. 7. If you pick a card at random from a well shuffled deck of cards, what is the probability that you get a face card (Jack, Queen, or King) or a spade?

Explanation / Answer

4. Let A denote males and B denote alcoholics

P(A) = 0.59 P(B) = 0.32 P(B A) = 0.21

Probability that a person is an alcoholic given that he is a male

= P(B|A) = P(B A) / P(A) = 0.21 / 0.59 = 0.3559.

5. Let A denote an employee in management and B denote employee in stock purchase plan

P(A) = 0.2 P(B|A) = 0.88

Probability that the person is in the stock purchase plan and he is in management

= P(A B) = P(B|A) P(A)

= 0.88 * 0.2

= 0.176

6. Let A denote the event of having high blood pressure

P(A) = 0.3

Probability that a person does not have high blood pressure

= P(A') = 1 - 0.3 = 0.7

=> Probability that none of the seven have high blood pressure

= 0.77 = 0.08235

=> Probability that atleast one person has high blood pressure

= 1 - 0.08235

= 0.91765.

7. There are 3 face cards in every suits and 4 suits in all.

=> Total number of face cards = 3*4 = 12

Number of spades = 13

Number of spades that are not face cards = 13 - 3 = 10

=> Number of cards that are face cards or spades = 12 + 10 = 22

Probability that a card is face card or a spade = 22 / 52 = 0.4231.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote