For question 14 and 15, suppose it is well known that 78% of Americans say recyc
ID: 2928406 • Letter: F
Question
For question 14 and 15, suppose it is well known that 78% of Americans say recycling is the best way to help the environment.
If we randomly survey 100 people, what are the mean and variance of the distribution of the sample proportion that say recycling is the best way to help the environment?
a. 0.78, 0.00172
b. 0.78, 0.00563
c. 0.88, 0.00934
d. 0.78, 0.04150
What is the probability that more than 80 people in the survey say that recycling is the best way to help the environment?
a. 0.8455
b. 0.6844
c. 0.3156
d. 0.1452
Explanation / Answer
Mean = Proportion p = 0.78
Standard deviation = sqrt (p ( 1-p) / n)
= sqrt( 0.78 * 0.22 / 100)
= 0.0415
Mean and standard deviation = 0.78 , 0.0415
Since np = 100 * 0.78 = 78 > 5 and nq = 100 * 0.22 = 22 > 5 ,
we can approximate normal distribution to binomial distribution.
P( X > x) = p( z > x - np / Sqrt( npq))
p( x > 80) = p( z > 80 - 78 / sqrt( 0.78 * 0.22 * 100)
= p( z > 0.48)
=1 - p( z < 0.48)
= 1 - 0.6844
= 0.3156
probability that more than 80 people in the survey say that recycling is the best way to help the
environment = 0.3156
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.