5. Suppose the age distribution of the Canadian population and the age distribut
ID: 2927215 • Letter: 5
Question
Explanation / Answer
First we can state the hypothesis as below:
H0: The distribution of the ages in the Indian community of Red Lake Village is the same as in the rest of Canada
HA: The distribution of the ages in the Indian community of Red Lake Village is different from the rest of Canada
at the 5% significance level
Chi-square Goodness-of- fit Test if the conditions are met
RANDOM: stated random sample of 452 residents
INDEPENDENT: There are more than 10(452) = 4520 residents in the community
LARGE SAMPLE SIZE: all expected counts are at least 5
Under 5 - Observed count:50, Expected count:452(.075)=33.9
5 to 14 - Observed count:45, Expected count:452(.125)=56.5
15 to 64 - Observed count:313, Expected count:452(.699)=315.948
65 and older - Observed count:44 , Expected count:452(.101)=45.652
(50-33.9)^2/33.9 + (45-56.5)^2/56.5 + (313-315.948)^2/315.948 + (44-45.652)^2/44 = 10.07655
degrees of freedom - 4 - 1 = 3
From the chi square calculator, we can find the p value which is (1 - 0.98) = 0.02
Since the P-value of 0.02 < 0.05. we Reject H0. There is sufficient evidence to support the claim that the distribution of ages in the Indian community of Red Lake Village is different from the rest of Canada.
So option E is correct.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.