According to a random sample taken at 12 A.M., body temperatures of healthy adul
ID: 2926466 • Letter: A
Question
According to a random sample taken at 12 A.M., body temperatures of healthy adults have abell-shaped distribution with a mean of
98.1798.17degrees°F
and a standard deviation of
0.610.61degrees°F.
UsingChebyshev's theorem, what do we know about the percentage of healthy adults with body temperatures that are within
33
standard deviations of the mean? What are the minimum and maximum possible body temperatures that are within
33
standard deviations of the mean?
At least
nothing%
of healthy adults have body temperatures within
33
standard deviations of
98.1798.17degrees°F.
(Round to the nearest percent as needed.)
The minimum possible body temperature that is within
33
standard deviations of the mean is
nothingdegrees°F.
(Round to two decimal places as needed.)
The maximum possible body temperature that is within
33
standard deviations of the mean is
nothingdegrees°F.
(Round to two decimal places as needed.)
Explanation / Answer
a) percentage of healthy adults with body temperatures that are within 3 standard deviations of the mean = 1 - (1/3)2 = 88.89%
b) minimum possible body temperature = mean - 3 * sd = 98.17 - 3 * 0.61 = 96.34
maximum possible body temperature = mean + 3 * sd = 98.17 + 3 * 0.61 = 100
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.