For wages less than the maximum taxable wage base, Social Security contributions
ID: 2926324 • Letter: F
Question
For wages less than the maximum taxable wage base, Social Security contributions (including those for Medicare) by employees are 7.65% of the employee's wages.†
(a) Find an equation that expresses the relationship between the wages earned (x) and the Social Security taxes paid (y) by an employee who earns less than the maximum taxable wage base.
(b) For each additional dollar that an employee earns, by how much is his or her Social Security contribution increased? (Assume that the employee's wages remain less than the maximum taxable wage base.)
$
(c) What Social Security contributions will an employee who earns $90,000 (which is less than the maximum taxable wage base) be required to make?
$
Explanation / Answer
(a) y = 0.0765x
where y = Social Security taxes paid by an employee
x = wages earned
(b) For each dollar employee earns, his or her sociall security contribution increased by $ 0.0765 .
(c) If x = $ 90000
y = 90000 * 0.0765 = $ 6,885
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.