5. value: 1.00 points Suppose the U.S. president wants an estimate of the propor
ID: 2924830 • Letter: 5
Question
5. value: 1.00 points Suppose the U.S. president wants an estimate of the proportion of the population who support his current policy toward revisions in the health care system. The president wants the estimate to be within 0.03 of the true proportion. Assume a 90% level of confidence. The president's political advisors estimated the proportion supporting the current policy to be 0.40. (Use z Distribution Table.) How large of a sample is required? (Round the z-values to 2 decimal places. Round up your answer to the next whole number.) Sample 170 b. How large of a sample would be necessary if no estimate were available for the proportion supporting current policy? (Round the z-values to 2 decimal places. Round up your answer to the next whole number.) 752Explanation / Answer
5) a) here p=0.40
margin of error E =0.03
for 90% CI ; z =1.645
tehrefore sample size n=p(!-p)*(Z/E)2 =~722
b)for no estimnate ; p=0.5
tehrefore sample size n=p(!-p)*(Z/E)2 =~752
4)
std deviation =3
margin of error =0.5 (in hours)
for 99% CI ; z=2.5758
hence sample size n=(z*std deviation/E)2 =~239
please revert for any clarificcaiton required
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.