An automobile insurer has found that repair claims are normally distributed with
ID: 2924539 • Letter: A
Question
An automobile insurer has found that repair claims are normally distributed with a mean of $850 and a standard deviation of $790.
(a) Find the probability that a single claim, chosen at random, will be less than $810.
ANSWER:
(b) Now suppose that the next 60 claims can be regarded as a random sample from the long-run claims process. Find the probability that the average x¯x¯ of the 60 claims is smaller than $810.
ANSWER:
(c) If a sample larger than 60 claims is considered, there would be chance of getting a sample with an average smaller then $810. (NOTE: Enter ''LESS'', ''MORE'' or ''AN EQUAL'' without the quotes.)
Explanation / Answer
Mean is 850 and s is 790. z can be found as (x-mean)/s
a) P(x<810) =P(z<(810-850)/790)=P(z<-0.05) or 1-P(z<0.05). from normal distribution table we get 1-0.5199=0.4801
b) now we need standard error which is s/sqrt(N)=790/sqrt(60)=101.989
Thus P(xbar<810) =P(z<(810-850)/(101.989))=P(z<-0.39) or 1-P(z<0.39). from normal table we get 1-0.6517=0.3483
c) LESS since b<a
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.