5. Past data indicate 52% of all Harper College students earn a credential or tr
ID: 2924269 • Letter: 5
Question
5. Past data indicate 52% of all Harper College students earn a credential or transfer within three years of their initial enrollment.
In a randomly selected group of 10 entering students, what is the likelihood 7 will earn a credential or transfer with three years of their initial enrollment.
In a randomly selected group of 12 entering students, what is the likelihood at most 4 will earn a credential or transfer within three years of their initial enrollment.
In a randomly selected group of 8 entering students, what is the likelihood at least 2 will earn a credential or transfer within three years of their initial enrollment.
Suppose we were to select a random sample of 325 entering students at Harper College. What is the likelihood at most 48% of these students will earn a credential or transfer within the next three years? Would this be an unusual occurrence?
Explanation / Answer
Average is 5.2 of the poisson distrubeted data
Poisson Probability: P(X = 7)= 0.1125
Average for 12 students is 6.24
Cumulative Probability: P(X < 4) = 0.2542
In a randomly selected group of 8 entering students,average is 4.16
Cumulative Probability: P(X > 2) = 0.9194
Suppose we were to select a random sample of 325 entering students at Harper College. What is the likelihood at most 48% of these students will earn a credential or transfer within the next three years?
Average is 0.5*325 = 169
0.48*325 = 156
Cumulative Probability: P(X < 156) = 0.1683
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.