6-20. A private equity firm is evaluating two alternative investments. Although
ID: 2924113 • Letter: 6
Question
Explanation / Answer
(a) Pr(first investmennt < $1,900,000 ; $2,000,000 ; $125,000)
Z = (1900000 - 2000000)/ 125000 = -0.8
Pr(first investmennt < $1,900,000 ; $2,000,000 ; $125,000) = (-0.8) = 0.2118
(b)
Pr(Second investmennt < $1,900,000 ; $2,275,000 ; $500,000)
Z = (1900000 - 2275000)/ 500000 = -0.75
Pr(first investmennt < $1,900,000 ; $2,000,000 ; $125,000) = (-0.75) = 0.2266
(c) For firm 1 :
Pr(first investmennt < $1,750,000 ; $2,000,000 ; $125,000)
Z = (1750000 - 2000000)/ 125000 = -2
Pr(first investmennt < $1,750,000 ; $2,000,000 ; $125,000) = (-2) = 0.0228
For firm 2:
Pr(first investmennt < $1,750,000 ; $2,275,000 ; $500,000)
Z = (1750000 - 2275000)/ 500000 = -1.05
Pr(first investmennt < $1,750,000 ; $2,000,000 ; $125,000) = (-1.05) = 0.1469
so firm 1 has less probability of return being less than $1750000 then firm 2, so we firm 1 must be choosen.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.