Previous (/webwork2/wardSTAT2231F2017 Problem List (/webwork2/wardSTAT2231F2 Nex
ID: 2923738 • Letter: P
Question
Previous (/webwork2/wardSTAT2231F2017 Problem List (/webwork2/wardSTAT2231F2 Next (/webwork2/wardSTAT2231F2017 userleonel_r_kat ando%40GeorgiaSouthern. eduseffectiveuseraleonel. (1 point) In a random sample of 1,000 people, it is found that 7.1% have a liver ailment. Of those who have a liver ailment, 8% are heavy drinkers, 65% are moderate drinkers, and 27% are nondrinkers. Of those who do not have a liver ailment, 15% are heavy drinkers, 45% are moderate drinkers, and 40% are nondrinkers. If a person is chosen at random, and he or she is a heavy drinker, what is the probability of that person having a liver ailment? lf a nerenn i chneen At randnm. what ie the. nrnhahility the nerenn i s, mnrleratpa drinker? Hint: It may help to fill in the following table Liver Ailment No Liver Ailment Total Nondrinker Moderate Drinker Heavy Drinker Total Note: You can earn partial credit on this problem. Preview My Answers Submit AnswersExplanation / Answer
1)P(Liver ailment | heavy drinker) = 0.00568/0.14503 = 0.03916
2) P(moderate drinker) = 0.4642
Liver Ailment No liver ailment Total Nondrinker 0.27*0.071 = 0.01917 0.929*0.4 = 0.3716 0.39077 Moderate drinker 0.65*0.071 = 0.04615 0.929*0.45 = 0.41805 0.4642 heavy drinker 0.08*0.071 = 0.00568 0.929*0.15 = 0.13935 0.14503 Total 0.071 0.929 1Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.