Score: 0.14 of 1 pt HVN Score: 86.16% 6.89 of 8 pts 2.5.47 Question Help A certa
ID: 2923235 • Letter: S
Question
Score: 0.14 of 1 pt HVN Score: 86.16% 6.89 of 8 pts 2.5.47 Question Help A certain brand of automobile tire has a mean life span of 3,000 miles and a standard deviation of 2,300 miles. (Assume the life spans of the tres have a bel shaped distribution.) (a) The life spans of three randomly selected tires are 35,000 miles, 38,000 miles, and 32,000 miles. Find the 2-score that corresponds to each ite spar For the life span of 35,000 miles, z-score is Round to the nearest hundredth as needed.) in the Enter your 4 5Explanation / Answer
= 33000 = 2300
Z = (X - ) /
(a) X = 35000
Z = (35000 - 33000) / 2300 = 0.8696
z-score from table is 0.8077.
(b) X = 38000
Z = (38000 - 33000) / 2300 = 2.1739
z-score from table is 0.9851.
(a) X = 32000
Z = (32000 - 33000) / 2300 = -0.4345
z-score from table is 0.3320.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.