23096839 0& eISBNng781305647305 #lapar entige23030a a C ng.cengage.com/static/nb
ID: 2923104 • Letter: 2
Question
23096839 0& eISBNng781305647305 #lapar entige23030a a C ng.cengage.com/static/nb/ui/index.html?nbld-627637&nbNodelde; carolina Barros (? MINDTAP From Cergag eview: Chapter 7 Exam e on Oct 9 at 1 AM BRT Assignment Score: 0.00% Assignment: Review: Chapter 7 Exam (Practice) Save Submit Assignment Question 8 of20 6. Check My Work A researcher is working with a population of data. He needs the standard distance between sample mean and the population mean to be at most 1.3- If the 8. standard deviation of the population is 5, how large will the sample size need to be? 9. 10. O b.11 11. 010) c.14 a. 10 12. d. 15 13.O 14 15. O 16 O 18. 19. 20. Check My Work O 0- Icon KoExplanation / Answer
standard deviation = 5
let the sample size be n
standad error = 5/n
standard distance between sample mean and the population mean to be atmost 1.3
i.e standard error <= 1.3
5/n <= 1.3
n >= 5/1.3 >= 3.8462
n >= 3.84622
n >= 14.79 ~ 15
n>= 15
so sample size needed to be 15 i.e (d)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.