Drinking water may be contaminated by two pollutants. In a given community, the
ID: 2922273 • Letter: D
Question
Drinking water may be contaminated by two pollutants. In a given community, the probability of its drinking water containing an excessive amount of pollutant A is 0. whereas that of pollutant B is 0.2. When pollutant A is excessive, it will definitely cause health problems; however, when pollutant B is excessive, it will cause health problems in only 20% of the population who have a low natural resistance to that pollutant. Also, data from many similar communities reveal that the presence of these two pollutants is not independent; half of these communities whose drinking water contains excessive amounts of pollutant A will also contain excessive amounts of pollutant B Suppose a resident is randomly selected from this community, what is the probability that he or she will suffer health problems from the drinking water?Explanation / Answer
Let in a given community, drinking water contaminated by two pollutants. probability that drinking water contaminated by pollutant A is 0.1 and pollutant B is 0.2 respectively.
P(A) = 0.1 = 10%
P(B) = 0.2 = 20%
given that A and B are not independent also half of these communities whose drinking water contains excessive amounts of pollutant A will also contain excessive amount of pollutant B this means probabability of resident experience these pollutant is 1/2 therefore,
probability of randomly selected resident suffer health problem = (1/2) *P(A)* P(B)
= 0.5 *0.1*0.2
= 0.01
probability of randomly selected resident suffer health problem = 0.01
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.