8. In 2010, the average number of pedestrian and bicyclist traffic deaths per mo
ID: 2921625 • Letter: 8
Question
8. In 2010, the average number of pedestrian and bicyclist traffic deaths per month was 2.17 in Iowa. Assume that the number traffic deaths of these types of follows a Poisson distribution. (a) What is the probability that no pedestrian or bicyclist traffic deaths will occur during a given month? (b) What is the probability that at least four traffic deaths of these types will occur in a given month? (c) What is the probability that six or more pedestrian or bicyclist traffic deaths will occur in a given month?Explanation / Answer
Solution :
We are given that : the average number of pedestrian and bicyclist traffic deaths per month was 2.17 in Iowa and number of pedestrian and bicyclist traffic deaths per month follows Poisson distribution. Thus parameter =2.17
We have to find :
Part a) Probability that no pedestrian or bicyclist traffic death will occur during a given month.
That is we have to find : P( X = 0 ) = .............?
Thus we use following Poisson probability formula :
P(X=x ) = e- * x / x! x = 0 , 1 , 2 , 3 ,......
Thus
P(X=0 ) = e-2.17 * 2.170 / 0!
P(X=0 ) = 0.114178 * 1 / 1
P(X=0 ) = 0.114178
P(X=0 ) = 0.1142
Part b) Probability that at least four traffic deaths of these types will occur in a given month.
That is we have to find : P( X 4) = ............?
Thus : P( X 4) = 1 - P( X < 4)
where P( X < 4) = P( X = 0) + P( X = 1) + P( X = 2) + P( X = 3)
Thus P( X < 4) = e-2.17 * 2.170 / 0! + e-2.17 * 2.171 / 1! + e-2.17 * 2.172 / 2! + e-2.17 * 2.173 / 3!
P( X < 4) = e-2.17 { 2.170 / 0! + 2.171 / 1! +2.172 / 2! + 2.173 / 3! }
P( X < 4) = 0.114178 { 1 / 1 + 2.17 / 1 + 4.7089 / 2x1 + 10.21831 / 3x2x1 }
P( X < 4) = 0.114178 { 1 + 2.17 + 4.7089 / 2 + 10.21831 / 6 }
P( X < 4) = 0.114178 { 1 + 2.17 + 2.35445 + 1.703052 }
P( X < 4) = 0.114178 { 7.227502 }
P( X < 4) = 0.825219
Thus P( X 4) = 1 - P( X < 4)
P( X 4) = 1 - 0.825219
P( X 4) =0.174781
P( X 4) =0.1748
Part c) Probability that six or more four traffic deaths of these types will occur in a given month.
That is we have to find : P( X 6) = ............?
Thus : P( X 6) = 1 - P( X < 6)
where P( X < 6) = P( X = 0) + P( X = 1) + P( X = 2) + P( X = 3)+ P( X = 4)+ P( X = 5)
Thus P( X < 6) = e-2.17 * 2.170 / 0! + e-2.17 * 2.171 / 1! + e-2.17 * 2.172 / 2! + e-2.17 * 2.173 / 3!
+ e-2.17 * 2.174 / 4! + e-2.17 * 2.175 / 5!
P( X < 6) = e-2.17 { 2.170 / 0! + 2.171 / 1! +2.172 / 2! + 2.173 / 3! +2.174 / 4! +2.175 / 5! }
P( X < 6) = 0.114178 { 1 / 1 + 2.17 / 1 + 4.7089 / 2x1 + 10.21831 / 3x2x1
+ 22.17374 / 4x3x2x1 + 48.11701 / 5x4x3x2x1 }
P( X < 6) = 0.114178 { 1 + 2.17 + 4.7089 / 2 + 10.21831 / 6 + 22.17374 / 24 + 48.11701 /120 }
P( X < 6) = 0.114178 { 1 + 2.17 + 2.35445 + 1.703052 + 0.923906 + 0.400975 }
P( X < 6) = 0.114178 { 8.552383 }
P( X < 6) = 0.976491
Thus P( X 6) = 1 - P( X < 6)
P( X 6) = 1 - 0.976491
P( X 6) =0.023509
P( X 6) =0.0235
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.