PROBLEM 2. The route used by a driver to get to work contains two intersections
ID: 2921218 • Letter: P
Question
PROBLEM 2. The route used by a driver to get to work contains two intersections with traffic lights. There is 35% chance that he must stop at the first traffic light, 45% chance that he must stop at the second traffic light, and 65% chance that he must stop at least one of the two traffic lights. Answer the following questions. (Hint: using Venn Diagram is very helpful, but not required). a. Find the probability that the driver must stop at both traffic lights. Answer: b. Find the probability that the driver must stop at the first traffic light but not at the second one. Answer: c. Find the probability that the driver must stop at exactly one traffic light. Answer:Explanation / Answer
Let A denote the event of stopping at the first light and B the event of stopping at the second light.
Given P(A) = 0.35 P(B) = 0.45 P(A U B) = 0.65
a. Probability that the driver must stop at both lights = P(A B)
= P(A) + P(B) - P(A U B)
= 0.35 + 0.45 - 0.65
= 0.15.
b. Probability that the driver must stop at the first light but not the second
= P(A - B)
= P(A) - P(A B)
= 0.35 - 0.15
= 0.2
c. Probability that the driver must stop at exactly one traffic light
= P(A - B) + P(B - A)
= P(A - B) + P(B) - P(A B)
= 0.2 + 0.45 - 0.15
= 0.5
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.