Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Sixty wind speed readings gave an average velocity of mean = 1075cm/sec. based o

ID: 2919233 • Letter: S

Question

Sixty wind speed readings gave an average velocity of mean = 1075cm/sec. based on long term experience, standard deviation can beassumed to be 265 cm/sec. a.) find a 95 % confidence interval (1.96) for the populationmean wind speed at this site.
b.) does the confidence interval indicate that the populationmean wind speed is such that the sand is always moving at thissite? explain. based on long term experience, standard deviation can beassumed to be 265 cm/sec. a.) find a 95 % confidence interval (1.96) for the populationmean wind speed at this site.
b.) does the confidence interval indicate that the populationmean wind speed is such that the sand is always moving at thissite? explain.

Explanation / Answer

standard deviation , = 265 cm/sec.
sample size, n = 60
standard error,e = /n = 265/60 =34.2
a.) a 95 % confidence interval (1.96) for the population mean windspeed at this site.
= ± ze
= 1075 ± (1.96 x 34.2)
= (1007.968, 1142.032)
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote