Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

For a sample selected from a population with a meanof = 50 an a standarddeviatio

ID: 2918757 • Letter: F

Question

For a sample selected from a population with a meanof = 50 an a standarddeviation = 10:
a. What is the expected value of M and the standard errorof M for a sampleof n = 4 scores?
b. What is the expected value of M and the standarderror M for a sampleof n = 25scores? Can someone help me with thisquestion at hand please? Thanks in advance! For a sample selected from a population with a meanof = 50 an a standarddeviation = 10:
a. What is the expected value of M and the standard errorof M for a sampleof n = 4 scores?
b. What is the expected value of M and the standarderror M for a sampleof n = 25scores? Can someone help me with thisquestion at hand please? Thanks in advance!

Explanation / Answer

ANSWERS: a) expected value of M= 50 , standard error of M = 10/ 4 = 5 b) expected value of M= 50 , standard error of M = 10/ 25 = 2

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote